Covid-19 fertőzés? Ezeket érdemes otthon tartanod!

A koronavírus elleni vakcinák, mint a legtöbb vakcina, nem nyújtanak 100 százalékos védelmet a Covid-19 ellen. Egyre több szó esik a koronavírus-fertőzésről, még a Covid-19 elleni több adagos oltás alternatíváján túl is. A legtöbb beoltott tünetmentes vagy nagyon enyhe fertőzésben szenved. De jobb félni, mint megijedni, érdemes felkészülni egy ilyen lehetőségre is, nézzük, mit érdemes otthon tartani, hogy tényleg felkészültek lehessünk?

A koronavírus hatékony kezelése

Ha esetleg megfertőződtél a koronavírussal, az nem jelenti automatikusan azt, hogy speciális kezelésre van szükséged. A fertőzöttek nagy része enyhe tüneteket tapasztal, amik otthon is kezelhetők. A Covid-19 terápiájához alapvetően nincs szükség antibiotikumra, mivel ez egy vírusos betegség, és az antibiotikumok a bakteriális fertőzésekkel szemben hatékonyak. A szükségtelen antibiotikum-kúra mellékhatások, gyógyszer rezisztencia és a bélmikrobióta rendellenességeinek kockázatával jár. Az antibiotikumok alkalmazása Covid-19 betegségben csak fertőzéssel járó krónikus gyulladásos betegségben (pl. COPD), immunszuppresszióban vagy egyéb okok miatti immunszuppresszióban szenvedőknél, valamint bakteriális fertőzés jellemzőit mutató krónikus alsó légúti fertőzés esetén indokolt.

Hogyan csillapítsd otthon a koronavírus-fertőzés tüneteit?

A koronavírus-fertőzés leggyakoribb tünetei: magas láz, köhögés, légszomj, szaglás vagy az ízérzés elvesztése. Ritkábban izom- és fejfájás, hasmenés, bőrkiütés. Bármilyen kombinációban és súlyosságban előfordulhatnak, így nehéz lehet önállóan megkülönböztetni a SARS-CoV-2 vírusfertőzést a megfázástól. Ha koronavírusos fertőzésre gyanakszol, teszteld magad Covid-19 antigén gyorsteszttel, amit nem árt több darabos formulában beszerezni, hogy a kór lefolyása során ellenőrizhesd, hogy mikor múlik el a fertőzés. A felsőlégúti egyéb vírusfertőzésekhez hasonlóan elsősorban tüneti kezeléseket érdemes alkalmazni a betegség szimptómáinak enyhítésére. A lázcsillapítás, az izom- és fejfájás csillapítása érdekében lázcsillapító és gyulladáscsökkentő készítményeket (pl. ibuprofen, paracetamol) használj, a betegtájékoztatóban vagy a gyógyszer csomagolásán található ajánlások és információk betartásával. Ha köhögsz, használhatsz vény nélkül kapható köhögéscsillapítót, és ha nem segít, fordulj háziorvosodhoz, aki erősebb készítményt javasolhat. Súlyosabb esetekben megfontolandó a kodeint tartalmazó készítmények alkalmazása is. Nagyon fontos a megfelelő vitaminok szedése, a folyadékpótlás és a pihenés, illetve az aktuális koronavírus-fertőzés megfelelő kontrolljához a pulzoximéter, az érintés nélküli lázmérő és a fertőtlenítőszerek rendszeres használata is. Ezeket a diagnosztikai eszközöket is egytől-egyik megtalálod a Carbon Medical készletében.

You may also like...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük